Centos Web Panel Kurulumu

Centos Web Panel Kurulumu

Linux web sunucuları üzerinde yapılan işlemler gereğiyle karışıklıklar çok fazla olabiliyor.Bu da haliyle büyük sorunları beraberinde getiriyor.Bu durumda devreye sunucu yönetim panelleri giriyor.

Sunucu yönetim panelleri ne yapar?

Linux üzerinde kurulu olan neredeyse tüm servislerin tek tıkla yapılandırılmasını sağlar.El ile onlarca dosyaya girip yapacağımız işlemleri kolayca dakikalar içerisinde yapmamıza olanak sağlar.Yani her webmaster için kurtarıcı bir niteliğe sahiptir diyebiliriz.

Onlarca sunucu yönetim panelleri mevcut ,bazıları ise ;cpanel ,plesk ev cwp! Bunlar ne popüler ve kullanışlı olanları..

Cpanel ve plesk kullanıcılara ücretli olarak sunulmakta.Cwp yani Centos Web Panel ise açık kaynak olarak Centos ekibi tarafından geliştiriyor ,kullanımı çoğu Centos sunucuda yaygın.

Cwp kurulumu için minimum 512 mb ram önerilmektedir.Bunun sebebi içerisinde çalışacak web server dolayısıyla sunucuda olan internet sitelerinin hız sorunları çekmeden açılmasını sağlamaktır.

Cwp Kurulumuna gelecek olursak ,ilk etapta putty veya benzeri bir ssh programı ile bağlantı kurmamız gerekmekte.Bağlantı kurduğumuzu varsayalım ,gerisini adım adım anlatacağım.

Cwp kurulumu genelde usr/local/src dizinine yapılmaktadır.Farklı dizinlerede kurulum yapılır ,ama performans ve ilerde bir sorun olduğu zaman kolay müdahale etmek için bu dizine kurulum yapılmasını öneririz.

Sunucuda ilk etapta aşağıdaki kodu kullanarak usr/local/src dizinine geçiş sağlayalım.

Geçiş başarıyla tamamlandı.Şimdi ise sunucu üzerine wget komutu ile güncel cwp dosyalarını çekmemiz gerekiyor.Wget linux sunucularda bir nevi indirme komutudur.

Sunucu hızınıza göre 5-10sn arasında işlemin tamamlanmış olması gerekmekir.Sırada indirilen cwp-latest dosyasının çalıştırılması var.

Maksimum 5 dakika içerisinde kurulum tamamlanmış olacaktır.SSH ekranında tüm giriş bilgileri listelendiğinde kurulum bitmiş demektir.

Panelinize giriş yapmak için ip adresiniz sonunda 2030 portunu ekleyin.Sorunsuz  olarak kullanım yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir