Apple’ın Sanal Gerçeklik Düşünceleri Gerçek Mi?

Apple Sanal Gerçeklik

Apple’ın bu yıl WWDC’de VR hakkında konuşmasını gerçekten heyecanlandım. Bu, Apple’ın tamamen kontrol etmediği bir pazarı kucaklayabileceğinin ya da belki de tam anlamıyla anlaşabileceğinin bir işaretidir.

Microsoft, Google ve Facebook artık AR veya VR donanım ve yazılım yığını biçimlerini sunuyor ve bu pazarların geleceğine nasıl yatırım yapacakları oldukça açık. Ancak hala Apple’ın nereye gittiğiyle ilgili bir sürü soru var.

İlk önce, neyin gerçekte açıklandığını netleştirelim:

  • Metal 2, Apple’ın Metal grafik API’sinin genişletilmiş bir versiyonudur. Metal 2 şimdi geliştiricilerin macOS pencere sistemini atlayıp doğrudan bir aygıta (bu durumda bir VR kulaklık) render yapmalarına izin veriyor. Düşük gecikme süresi için süper önemlidir.
  • Harici GPU’lar için resmi destek. Bu, daha düşük uçtaki iMac’lere veya hatta MacBook’lara sahip olan geliştiricilerin, bazı uyarılarla birlikte VR’yi oynatacak kadar iyi GPU performansı elde edebilecekleri anlamına gelir.
  • SteamVR ve HTC Vive şimdi Mac ile çalışıyor. Valve, Apple’ın VR çabalarına yüksek düzeyde teknik ve ticari güven veren geçen yazdan beri bu konuda Apple ile birlikte çalışıyor.
  • Unreal Engine 4 ve şu anda oyunlar için en popüler iki geliştirme ortamı olan Unity, macOS’ta Metal 2 VR geliştirmeyi destekleyecek.

Apple, özellikle VR derin dalışı sırasında harici GPU’ların öncelikli olarak geliştiricileri hedeflediğini belirtti..

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir